Komunikacja, media Polska i świat…

Szewc bez butów chodzi. Tysiące razy słyszałem to pytanie: dlaczego człowiek, dla którego komunikacja, media, Polska i świat to codzienność, który codziennie rozwiązuje kryzysy komunikacyjne w wielkich instytucjach i korporacjach, kreuje wizerunek tylu ludzi, sam niemal w ogóle nie dba o własny? I nie pisze?

Bo nie ma czasu?

Bo niby z czego miałbym zrezygnować? Z piwa z sąsiadem? Jednego z wielu niezwykle nudnych seriali, których nawet nie pamiętam? Z niezwykle uważnego śledzenia wędrówki muchy po suficie?

Nie będę przed Wami udawał, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat nie robiłem żadnej z tych rzeczy. Nie oszukujmy się, brak czasu to fatalne wytłumaczenie, którego – szczerze – sam najbardziej miałem już dość. Dlatego szewc postanowił założyć buty.

Po pierwsze komunikacja

Na moim blogu będę pisał o trzech obszarach, które stanowią ogromną część mojego życia zawodowego i chyba prywatnego. Wszystkie są bowiem czymś znacznie ważniejszym, niż zwykła praca. Są pasją. Powołaniem. Misją. Wiem, brzmi górnolotnie. Tak ma brzmieć. Zacznijmy od komunikacji.

(…) współczesny człowiek poświęca na komunikację sześć razy więcej czasu niż nasi przodkowie. A więc komunikujemy się więcej, ale czy lepiej?

Jo Nesbø, Łowcy głów

Na to pytanie wciąż nie znam odpowiedzi. Ale nieustannie jej szukam. Fascynacja komunikacją pojawiła się w pierwszej klasie Liceum, kiedy to po raz pierwszy, w Radiu Opole poczułem siłę oddziaływania komunikacji masowej. Potem były studia na Uniwersytecie Warszawskim i komunikacja społeczna. Ale przełomowy był krótki staż w Telewizji CNN, gdzie zrozumiałem, jak skomplikowane są mechanizmy rządzące efektywną komunikacją.

Umiejętność komunikowania się, stała się w dzisiejszym świecie towarem, za który gotów jestem płacić więcej, niż za jakikolwiek inny.

John D. Rockefeller

Z każdym kolejnym dniem coraz lepiej rozumiem Rockefellera. I coraz mniej dziwi mnie fakt, że był najbogatszym człowiekiem w swoich czasach.

Dziś komunikację studiuję i doskonalę w praktyce każdego dnia. Tę interpersonalną, grupową, masową, komunikację przywództwa i komunikację kryzysową, wewnętrzną i zewnętrzną, perswazyjną i kreującą.

Po drugie media społecznościowe

Poniekąd drugie wynika z pierwszego. Śledzę uważnie wszystko, co dzieje się w tym obszarze. Próbuję legalnymi sposobami zgłębić to, co właściciele algorytmów Facebooka czy Google tak skrzętnie ukrywają przed światem – logikę i mechanizmy budujące efektywną komunikację w mediach społecznościowych. To trudna misja.

Mark Zuckerberg oraz Panowie Larry Page i Sergiey Brin zachowują się jak kapłani w starożytnym Egipcie. Ukrywają, co tylko mogą po to, by manipulować nami, maluczkimi, nie rozumiejącymi wiedzy tajemnej na temat algorytmów.

Po trzecie Polska i świat

Czyli otaczająca nas rzeczywistość. Ta polityczna, społeczna, kulturalna, ekonomiczna. Żyjemy w ekstremalnie ciekawych czasach, a że dziennikarstwem zajmuję się od 16. roku życia, zwyczajnie nie potrafię inaczej. Będę więc opisywał mój świat, a dokładnie to, jak ja widzę i rozumiem rzeczywistość. Będzie to obraz Polski i świata moim zdaniem. Mam nadzieję, że także Tobie pomogę w ten sposób odrobinę lepiej ją zrozumieć.

A więc komunikacja, media, Polska i świat

Trzy obszary, które spotykają się codziennie, w każdym pomyśle, który realizuję, w każdym projekcie. Zaczynam codziennie, o 5.00 rano w radiu TOK FM, w audycji Pierwsze Śniadanie w TOK-u:

https://audycje.tokfm.pl/audycja/7,Pierwsze-Sniadanie-w-TOK-u

Radio…

…dzisiaj to znacznie więcej, niż dźwięk. To platforma. Telewizja. Internet. Treść, która pozostaje. Radio TOK FM natomiast kocham miłością, myślę, że odwzajemnioną. Od 2012 roku udało mi się zbudować ogromną jak na tę porę słuchalność. To dla mnie nieustanne zobowiązanie wobec słuchaczy!

Biznes…

Myślę, że wszystkie te hasła: komunikacja, media społecznościowe, Polska i świat spotkają się także w projekcie, nad którym właśnie pracujemy. A ponieważ pracujemy, dopiero pracujemy, nie chcę za dużo zdradzać. Mogę tylko napisać, że będzie to coś na kształt platformy e-learningowej. A znajdziecie ją tutaj:

https://www.travicon.pl

To tam mam nadzieję stworzyć z grupą biznesowych przyjaciół miejsce, które pozwoli realizować się niemal wszystkim. Więcej o tym zapewne wkrótce. Kolejne projekty, którymi dzisiaj zajmuję się zawodowo znajdziecie tu:

Edukacja…

Choć to, co robię jako nauczyciel akademicki, to trochę więcej. Podobnie, jak to, co robię jako dyplomowany Trener Biznesu, Oświaty i Administracji. Młodzież uczę komunikacji na Uniwersytecie SWPS.

https://www.swps.pl/

Z dumą obserwuję, jak potem wykorzystują przekazywane prze ze mnie kompetencje kreując siebie, swoje marki albo firmy.

Teraz już wiecie, dlaczego komunikacja, media społecznościowe, Polska i świat… to dla mnie coś więcej, niż tylko praca? To pasja. Powołanie. Misja. Mam nadzieję, że będziecie mi towarzyszyli w tej podróży. Licze na Wasze komentarze!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *