O MNIE

Jestem dyplomowanym Trenerem Biznesu, Oświaty i Administracji. Od 1990 roku dziennikarzem. Pasjonuję się komunikacją. Buduję strategie komunikacyjne, pomagam w ich realizacji. Szkolę z komunikacji, występów publicznych i autoprezentacji, kreowania marki osobistej, Mobile Journalism, efektywnej komunikacji także w trybie on-line. Uczę tego wszystkiego studentów Uniwersytetu SWPS. To ja zawodowo. W bardzo dużym skrócie.

Jestem trenerem biznesu, dziennikarzem, wykładowcą

Umiejętność komunikowania się, stała się w dzisiejszym świecie towarem, za który gotów jestem płacić więcej, niż za jakikolwiek inny

John D. Rockefeller

To jeden z pierwszych cytatów, na który natrafiłem około 2009 roku, kiedy przygotowywałem się do pierwszego prowadzonego przeze mnie szkolenia. Mocno utkwił mi w pamięci. John D. Rockefeller zmarł jeszcze przed II Wojną Światową, jako najbogatszy człowiek na świecie. Do jego słów często wracam w mojej pracy trenerskiej.

Komunikacja jest przepięknym procesem, dzięki któremu jesteśmy ludźmi. Potrafi budować najwspanialsze emocje ale też być szpilką, wbijaną w laleczkę VooDoo, przeszywającą niewidzialnym bólem całe ciało.

Wprawdzie nigdy nie miałem swojej laleczki VooDoo, więc wcale nie mam pewności, że ów ból jest przeszywający, ale tak właśnie go sobie wyobrażam.

Nie mam za to cienia wątpliwości, że słowa mają moc bomby atomowej, a nawet całego arsenału jądrowego. Potrafią wywoływać wojny. Potrafią też je kończyć. Wpisane w cały złożony system komunikacji, mówią o nas więcej, niż ktokolwiek jest w stanie świadomie pojąć.

Komunikacją zajmuję się od dziecka

I nie ma w tym zdaniu przesady. Już w przedszkolu ukochana przedszkolanka, Pani Lucyna sadzała mnie na krześle i kazała czytać pozostałym dzieciom bajki. Podobno robiłem to płynnie i z dużym zaangażowaniem. Ta potrzeba opowiadania świata została we mnie do dziś.

Pierwszą książką, którą przeczytałem byli Krzyżacy. Kolejna była trylogia Sienkiewicza. Dopiero po niej mój Tato dał mi zestaw książek z przygodami Tomka Wilmowskiego. Czytałem je chowając się pod kołdrą, z latarką w ręce.

Pierwszą poważną relacją dziennikarską, jaką przygotowałem był materiał o Skinheadach w Opolu. Był rok 1990 i Radio Opole ze stacji nadającej dwie godziny programu dziennie, z dnia na dzień stało się stacją całodobową.

Magazyn Nasz, Odjazdowa Lista Przebojów
i Studnia

Tak nazywały się programy, których byłem współautorem. Ten ostatni był mi szczególnie bliski. Wspólnie z Jackiem Podsiadło, świetnym poetą, prywatnie satyrem i wywrotowcem, wprowadzaliśmy słuchaczy w świat subkultur.

W radiu TOK FM witam słuchaczy codziennie od 2012 roku

Do Warszawy przyjechałem studiować dziennikarstwo i komunikację społeczną. A, że zajęć na studiach było niewiele, dołączyłem do redakcji Radia WAWa. Potem były: Radio ZET, Radio Plus. Od 2012 roku jest moje ukochane TOK FM. Miłość pojawiła się na wiele lat zanim się w nim zatrudniłem. Dziś nie wyobrażam sobie życia bez radia, a radio, czyli słuchacze, często odwzajemniają ten afekt.

Telewizja i 5 minut światowej sławy

Owe pięć minut naprawdę światowej sławy zawdzięczam telewizji, a dokładnie pewnemu przypadkowi. 12 stycznia 2016 roku, kiedy to TVP przejęli oficerowie propagandy Prawa i Sprawiedliwości, zadzwoniła do mnie dziewczyna z sekretariatu nowego dyrektora TVP Info, w którym wtedy pracowałem.

Wiedziałem po co dzwoni. A, że byłem bardzo blisko (dokładnie, byłem za drzwiami, ponieważ akurat przechodziłem obok gabinetu dyrektora), zajrzałem do środka. W ten sposób zostałem pierwszym dziennikarzem wyrzuconym z TVP Info i prawdopodobnie jedynym, który dzięki temu trafił na czołówkę New York Times’a.

Czołówka w międzynarodowej edycji i 6. strona w amerykańskiej to zaszczyt 🙂

Siekiera spadła na Piotra Maślaka w 12 dniu nowego roku, kiedy jego nowy szef w państwowej telewizji powiedział mu, że nie widzi możliwości dalszej współpracy. Uzasadniał to odmienną wizją mediów publicznych, z czym akurat Piotr Maślak się zgodził. Dziś mówi, że jest dumny z bycia pierwszym wyrzuconym.

Alison Smale i Joanna Berendt, New York Times

Publikację, której zawdzięczam miesięczny maraton wywiadów dla dziennikarzy z całego świata, znajdziecie tutaj:

Poland’s Conservative Government Puts Curbs on State TV News

Od tamtej pory dziennikarsko realizuję się tylko w radiu TOK FM, gdzie mam najwięcej swobody dziennikarskiej.

Biznes

Po za radiem rozwijam i pogłębiam pasję związaną z szeroko rozumianą komunikacją. Realizuję ją w mojej prywatnej firmie:

  • szkolę top management dużych, międzynarodowych korporacji;
  • szkolę organizacje pozarządowe;
  • pomagam w kreowaniu wizerunku osób publicznych i organizacji;
  • pomagam w komunikacji kryzysowej;
  • tworzę i z moim zespołem kompleksowo wdrażam strategie komunikacyjne (od planowania, przez realizację wideo po publikowanie i raportowanie efektywności);
  • prowadzę warsztaty indywidualne z komunikacji interpersonalnej.

Jestem także partnerem-współzałożycielem w Future Business Institute, think-tanku, który wdraża narzędzia przyszłości w biznesie oraz partnerem współzałożycielem w 530.ventures, który jest venture buildingiem dla szalonych, niszowych projektów, które zmieniają całą branżę.

Czyli w skrócie… Jestem trenerem biznesu, dziennikarzem, wykładowcą. Kocham komunikację. Chciałbym, żeby była obowiązkowym przedmiotem w szkołach. Świat byłby lepszy. Spokojniejszy.

Nazywam się Piotr Maślak i zapraszam na mojego bloga!